You are currently viewing Odzyskiwanie danych wydatki i potencjalności.
angry frustrated computer user

Odzyskiwanie danych wydatki i potencjalności.

Odzyskiwanie danych Jak odzyskać usunięte pliki

Niezależnie od urządzenia pamięci masowej ryzyko utraty danych jest zawsze obecne. Nawet nowoczesne dyski półprzewodnikowe, pamięci flash USB i karty pamięci mogą w pewnym momencie zostać utracone. Szukając aplikacji do odzyskiwania danych, najlepiej wybrać taką, która jest uniwersalna i potrafi odzyskiwać dane zarówno z wewnętrznych, jak i zewnętrznych systemów plików. W tym artykule zostanie wyjaśnione, jak odzyskać utracone pliki przy użyciu komercyjnego oprogramowania do odzyskiwania danych. Przyjrzyjmy się kilku najczęstszym scenariuszom utraty danych i sposobom ich odzyskiwania.

Odzyskiwanie usuniętych lub utraconych plików z dysku twardego

Znalezienie usuniętych plików na komputerze nie zawsze jest łatwe, ale można zrobić kilka rzeczy, aby je odzyskać. Pierwszym krokiem do odzyskania usuniętych plików z dysku twardego jest przeszukanie kosza komputera. Pozwoli to znaleźć wszystkie pliki, które mogły zostać przypadkowo usunięte. Następnie należy wybrać te pliki i kliknąć przycisk „Przywróć”.

Usunięte pliki mogą zostać utracone na zawsze, ale ich odzyskanie za pomocą programu do odzyskiwania danych nie jest niemożliwe. Jeśli komputer nadal działa, można również spróbować je przywrócić, przywracając je z kosza. Ważne jest, aby nie zapisywać danych na usuniętym dysku, jeśli można tego uniknąć. Jeśli chcesz odzyskać pliki, powinieneś jak najszybciej skorzystać z programu do odzyskiwania plików.

Aby przywrócić usunięte pliki, trzeba wiedzieć, jak działają dyski twarde. Dyski twarde mają partycje i dane serwisowe. Meta-dane każdego pliku i folderu na dysku informują oprogramowanie o przechowywanych tam danych. Na przykład, jeśli komputer zamrozi się podczas defragmentacji dysku lub partycjonowania, może to spowodować utratę danych. Oznacza to, że pliki mogą być przechowywane w nowej lokalizacji, ale metadane nie zostały jeszcze zaktualizowane. Utrudnia to odzyskanie danych, ale można to zrobić.

Aby uniknąć utraty usuniętych plików, możesz pobrać darmowe oprogramowanie do odzyskiwania plików. Recuva to nasz najlepszy wybór. Być może będziesz musiał uruchomić program kilka razy, aby odzyskać plik, ale warto podjąć ten wysiłek. Po pobraniu bezpłatnej wersji próbnej możesz pobrać program i uruchomić go na dysku przenośnym, aby ułatwić sobie odzyskanie plików. Jeśli Recuva nie jest w stanie odzyskać pliku, pobierz program na dysk flash USB, co pozwoli Ci przeskanować cały dysk twardy.

Zanim spróbujesz odzyskać utracone dane, wykonaj kopię zapasową utraconych plików. Jeśli nie chcesz kupować zupełnie nowego dysku twardego, możesz użyć kosza do zapisania plików. Innym dobrym rozwiązaniem jest utworzenie kopii zapasowej danych na lokalnym urządzeniu pamięci masowej. Urządzenie to można podłączyć do komputera, aby odzyskać usunięte pliki. W tym celu można skorzystać z kilku bezpłatnych narzędzi do odzyskiwania danych.

Korzystanie z płyty CD lub DVD

Użycie płyty Live CD lub DVD do odzyskiwania danych to doskonały sposób na odzyskanie usuniętych plików bez wydawania dużych pieniędzy. Płyty CD Live to nośniki startowe, na których uruchamiany jest system operacyjny bez zmiany ustawień lub instalacji. Płyty CD Live doskonale nadają się do komputerów bez dodatkowej pamięci masowej i mogą być używane nawet na dyskach twardych z uszkodzonymi systemami plików. Płyty Live CD są również przydatne do odzyskiwania plików z uszkodzonych dysków zewnętrznych.

Płyty Live CD występują w wielu postaciach i zazwyczaj można je pobrać z Internetu. Większość z nich ma format ISO, który można wykorzystać do wypalenia ich na nośniku startowym. Ułatwia to przełączanie się między różnymi środowiskami i ich aktualizację. Płyty Live CD można nagrywać na pamięci USB, co ułatwia korzystanie z nich, zapewnia prywatność i ułatwia korzystanie z multimediów. Jednak płyty live CD nadają się nie tylko do odzyskiwania utraconych danych, ale można ich używać także do innych celów.

Live CD i DVD oprogramowanie do odzyskiwania danych jest często w stanie wyodrębnić pliki określonego typu lub rozszerzenia pliku. Niektóre programy potrafią również wyodrębnić pewne informacje związane z projektem i zapisać je na płycie. Oprogramowanie do odzyskiwania danych Live CD i DVD może nawet tworzyć obrazy płyt, zmniejszając prawdopodobieństwo ich dalszego uszkodzenia. Narzędzia te doskonale nadają się do odzyskiwania plików z uszkodzonych nośników optycznych i można je zainstalować na prawie każdym komputerze.

Płyty CD Live stały się bardzo popularne od 2003 roku. Skrypty Live i remasteryzacje sprawiły, że tworzenie własnych systemów Live stało się bardzo proste. Obecnie większość głównych dystrybucji Linuksa posiada wariant live CD i często jest to preferowane medium instalacyjne. Takie płyty live CD mogą być używane do naprawiania i zwiększania prywatności. A co jest w nich najlepsze? Są darmowe! To czyni je najbardziej uniwersalnymi narzędziami, jakie można mieć w swojej skrzynce z narzędziami dla geeków.

Płyty Live CD umożliwiają także zapisywanie danych na dyskach, co jest bardzo przydatne przy odzyskiwaniu dużych ilości danych. Ponadto mogą one również pomóc w kopiowaniu dużych ilości danych. Użycie przeglądarki plików na płycie Live CD umożliwia przeglądanie całego dysku twardego i kopiowanie potrzebnych danych. Nie każdy live CD obsługuje zapis na dyskach NTFS, ale niektóre tak. W przypadku Ubuntu można znaleźć wiele innych live CD, które obsługują zapis na dyskach NTFS i używać ich.

Korzystanie z komercyjnego oprogramowania do odzyskiwania danych

Oprogramowanie do odzyskiwania danych jest dostępne zarówno w wersji bezpłatnej, jak i płatnej. Wersje bezpłatne umożliwiają na ogół tylko przeglądanie plików i wykonywanie ograniczonych funkcji. Niektóre komercyjne programy do odzyskiwania danych nie mają żadnych ograniczeń i pozwalają odzyskać więcej danych niż wersje bezpłatne. Oto kilka cech, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze aplikacji do odzyskiwania danych. Przede wszystkim należy szukać oprogramowania, które obsługuje dany system operacyjny. Najlepiej byłoby, gdyby oprogramowanie do odzyskiwania danych potrafiło usuwać wszystkie popularne typy plików. Jeśli to możliwe, upewnij się, że oprogramowanie umożliwia także odzyskiwanie usuniętych partycji, sektora rozruchowego i innych.

Po usunięciu plików są one nadal dostępne w pewnej formie. System operacyjny utrzymuje osobne wpisy w książce adresowej dla każdego pliku. Wpisy te logicznie łączą się z oryginalnym plikiem i oznaczają przestrzeń, którą zajmował plik, jako dostępną. Korzystając z komercyjnego oprogramowania do odzyskiwania danych, można odzyskać to niewykorzystane miejsce. Może to zaoszczędzić wiele czasu, wysiłku i pieniędzy. Po zakupie oprogramowania do odzyskiwania danych będziesz na dobrej drodze do odzyskania potrzebnych plików.

Utrata danych dotyczy wszystkich typów urządzeń pamięci masowej, od tradycyjnych dysków twardych po nowoczesne dyski półprzewodnikowe i pamięci flash USB. Dlatego należy wybrać program, który może uzyskać dostęp do dysku i pracować zarówno z wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi systemami plików. Wysokiej jakości aplikacja do odzyskiwania danych może odzyskać utracone dane i naprawić wszelkie uszkodzenia dysku. Można również wybrać wersję przenośną, która pozwala zaoszczędzić cenny czas, umożliwiając w razie potrzeby skanowanie dysku z oddzielnego komputera.

Dobre narzędzie do odzyskiwania danych powinno umożliwiać skanowanie dysku twardego sektor po sektorze. Powinno również być w stanie zidentyfikować brakujące fragmenty tabeli systemu plików, które są zasadniczo utraconymi indeksami danych. Oznacza to, że odzyskane pliki będą miały takie same nazwy jak pliki oryginalne. Tego typu oprogramowanie do odzyskiwania danych jest bezpieczne w użyciu i nie spowoduje dalszych uszkodzeń. Pamiętaj tylko, aby nadać priorytet opcjom odzyskiwania danych zgodnie z posiadanym budżetem.

Odzyskiwanie danych z uszkodzonej tabeli partycji

Jeśli szukasz wskazówek, jak odzyskać dane z uszkodzonej tablicy partycji, to trafiłeś we właściwe miejsce. Chociaż uszkodzona tablica partycji może wydawać się beznadziejna, możesz zrobić kilka rzeczy, które sprawią, że sytuacja stanie się łatwiejsza do opanowania. Po pierwsze, poznaj strukturę przechowywania danych. To, że tablica partycji jest uszkodzona, nie oznacza, że Twoje dane zostały utracone. Uszkodzone sektory partycji mogą być spowodowane poważnymi awariami lub nieudaną instalacją systemu operacyjnego. W takim przypadku komputer nie będzie w stanie odczytać danych z dysku.

Gdy już znasz przyczynę, następnym krokiem jest określenie oprogramowania, które jest Ci potrzebne. TestDisk to darmowy program do odzyskiwania partycji. Jeżeli na dysku znajduje się uszkodzona tablica partycji, program wykryje to automatycznie i wyświetli opcje, które pomogą odzyskać dane. Jeżeli nie jesteś pewien, jaki typ tablicy partycji posiadasz, możesz skorzystać z narzędzia o nazwie DiskInternals Partition Recovery. Jest ono łatwe w użyciu, nie wymaga pobierania dodatkowych plików i skanuje dyski fizyczne i twarde w poszukiwaniu możliwych do odzyskania danych.

Tablica partycji to najważniejszy element dysku twardego. Jeśli ją utracisz, musisz ją przywrócić, aby uniknąć utraty danych. W przeciwieństwie do innych metod, uszkodzoną tablicę partycji można odzyskać tylko wtedy, gdy tablica partycji dysku jest nienaruszona. Ta metoda odzyskiwania jest bezpieczna tylko wtedy, gdy dysk jest w pełni sprawny i może być naprawiony przez wykwalifikowanego edytora dysków.

Po sformatowaniu dysku twardego należy wybrać oprogramowanie do odzyskiwania partycji. Oprogramowanie wyszuka uszkodzoną partycję i bezpiecznie przywróci ją na nową partycję. Po wykonaniu tych czynności można wybrać opcję zapisania odzyskanych plików na innej partycji lub przywrócenia danych na oryginalną partycję. Możesz również skorzystać z jednego z wielu dostępnych narzędzi do odzyskiwania danych. Program DiskGenius Professional Edition dostępny jest w wersji bezpłatnej, dzięki czemu można go wypróbować przed zakupem.

Szukając najlepszego oprogramowania do odzyskiwania partycji, należy określić rozmiar brakujących woluminów i ich lokalizację. Gdy dysk jest podzielony na partycje jako pojedynczy dysk logiczny, algorytm odzyskiwania systemu plików może założyć, że brakujący wolumin zajmuje cały dysk fizyczny, więc nie ma żadnego „wolnego” miejsca. Jednak gdy w grę wchodzi wiele woluminów, zadanie staje się znacznie bardziej skomplikowane. Uszkodzony MBR mógł mieć wpływ na wiele woluminów jednocześnie, co sprawia, że określenie granic między woluminami jest prawie niemożliwe.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]